Jakie formalności na nas czekają, zanim zaczniemy budowę domu?
Jednym z największych przedsięwzięć w życiu wielu ludzi jest budowa domu. Proces ten pochłania gotówkę, czas oraz nierzadko wystawia nasze nerwy na próbę.
Jednym z największych przedsięwzięć w życiu wielu ludzi jest budowa domu. Proces ten pochłania gotówkę, czas oraz nierzadko wystawia nasze nerwy na próbę. Oprócz prac budowlanych musimy zmierzyć się również z wieloma formalnościami i sporządzić wyceny budowlane. Z czym dokładnie będziemy mieć do czynienia?
Na samym początku musimy znaleźć odpowiednią działkę, która pomieści wymarzony dom, a do tego zostanie wystarczająco dużo wolnego miejsca na ogród. Zanim zdecydujemy się na zakup gruntu, warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Określa on takie rzeczy jak dopuszczalną powierzchnię zabudowy oraz gabaryty obiektów, a także o ewentualnym zakazie, który wynikać może z przyczyn dotyczących ochrony środowiska. Drugim dokumentem tego typu jest decyzja o warunkach zabudowy, która ważna jest bezterminowo. Wybierając działkę, należy także zapoznać się z dostępnością wszelkich mediów (sieci elektryczna, wodociągowa, kanalizacyjna) oraz komunikacji miejskiej.
Naszym następnym zadaniem będzie wybór projektu domu. Istnieją dwie możliwości, z których możemy skorzystać. Pierwszą opcją jest zakup gotowego projektu. Jest to z pewnością tańsza opcja, jednak nie mamy możliwości ingerencji w plan budynku oraz ewentualnego dopasowania go pod własne potrzeby. Z drugiej jednak strony na rynku dostępna jest tak duża liczba projektów, że każdy powinien znaleźć nieco mniej lub bardziej satysfakcjonujący go dom. Trzeba także pamiętać, aby wielkość budynku była dopasowana do rozmiarów działki. Drugim rozwiązaniem jest zamówienie indywidualnego projektu. Daje to nam możliwość optymalizacji domu dokładnie pod nasze aktualne i przyszłe potrzeby. Często razem z planem budynku architekt chętnie przygotuje nam plan zagospodarowania terenu wokół domu. Decydując się na zamówienie indywidualne, musimy się jednak liczyć ze znacznie wyższymi kosztami, dlatego warto na samym początku ustalić z wykonawcą projektu, co dokładnie ma on obejmować.
Sporadycznie się, że oprócz wymaganej dokumentacji potrzebować będziemy jeszcze różnego rodzaju dodatkowych pism i pozwoleń. Mogą to być takie przypadki jak działka należąca do terenów wpisanych w rejestrze zabytków. Istnieje także tak zwane pozwolenie wodno-prawne, które musimy uzyskać w przypadku, gdy prace budowlane mogłyby w jakiś sposób wpłynąć na okoliczną gospodarkę wodną. Tego typu pozwolenia należy załatwić jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych, ponieważ czas ich wydania może przekroczyć nawet 30 dni.
Tuż przed rozpoczęciem budowy jesteśmy zobowiązaniu do zgłoszenia budowy domu jednorodzinnego. Jest to wygodniejsza i sprawniejsza procedura, która została wprowadzona w Polsce w 1994 roku niż ubieganie się pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego. W takim zgłoszeniu musimy określić terminy, zakres oraz sposób przeprowadzenia planowanych prac budowlanych. Jeżeli organ, do którego skierowaliśmy pismo, nie wniesie sprzeciwu w ciągu trzech tygodni, możemy zacząć budowę naszego wymarzonego domu.
Kosztorysowanie i wyceny budowlane wykonywane są w Warszawie przez Techbud.waw.pl