Jak podnieść efektywność i komfort prac remontowych?

Zimą prace remontowe wewnątrz pomieszczeń idą pełną parą. Inwestorzy, którzy nie zadbali o to wcześniej, gorączkowo poszukują fachowców, a ci z kolei – narzędzi, które zwiększą efektywność i komfort prac, także tych prowadzonych na wysokości. Drabina, rusztowanie i pomost roboczy – oto urządzenia, które skuteczne pozwolą osiągnąć ten cel.

Czy drabina to najlepszy wybór?

Dobra drabina to podstawowy element warsztatu budowlanego – wie o tym każdy fachowiec. Ale czy jej konstrukcja sprawdzi się w każdych okolicznościach i pozwoli na wykonanie szerokiego zakresu prac? – Drabina jest urządzeniem uniwersalnym i z reguły pomoże nam w każdych okolicznościach. Pytanie tylko, czy jej wykorzystanie będzie najefektywniejszym i najbezpieczniejszym dostępnym rozwiązaniem. Wybierając sprzęt do prac remontowych ponad podłożem, właściciel firmy powinien dopasować go do rodzaju robót, które zazwyczaj wykonują jego pracownicy. Jeśli na co dzień, dostęp do dużych wysokości wymagany jest sporadycznie, prosta drabina wolnostojąca w zupełności wystarczy – mówi Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE. Inaczej sprawa się ma w przypadku kompleksowych prac instalatorskich. Tutaj, zamiast drabiny, z pewnością lepiej sprawdzi się np. rusztowanie jezdne. – Do takich zadań najlepiej wybrać lekkie i proste w montażu rusztowania aluminiowe. A tym, którzy montażu wolą uniknąć, polecam rusztowanie składane STABILO (zdj. 1). Gotowe jest do wykorzystania w zaledwie dwóch ruchach – rozłożenie modułu bazowego oraz zawieszenie podestu, a do tego – dzięki czterem rolkom jezdnym, daje się szybko i łatwo przemieszczać – dodaje ekspert.

 

Podest roboczy w trosce o wygodę profesjonalistów

Tynkowanie oraz malowanie ścian i sufitów należy do najpopularniejszych prac remontowych. Choć nie należą one do wymagających technicznie, kłopotliwa może okazać się ich organizacja. Wykorzystanie w tym celu popularnej drabiny jest mocno nieefektywne. Co zatem zda najlepiej egzamin? – Zdecydowanie profesjonalny podest roboczy, który zapewni duży zasięg i pozwoli uniknąć ciągłego przestawiania sprzętu oraz kłopotliwego wchodzenia i schodzenia, jak w przypadku drabiny. Można go utworzyć na dwa sposoby, za każdym razem wykorzystując oferowane przez nas rozwiązanie Teleboard. Za jego podstawę mogą służyć dedykowane wsporniki (zdj.2) albo dwie dowolne drabiny wolnostojące (zdj. 3). Ciekawym rozwiązaniem jest także wykorzystanie jednej z funkcji drabiny przegubowej, która uzupełniona o pomost roboczy, pozwoli stworzyć wygodą platformę (zdj. 4) – podpowiada ekspert KRAUSE.

Wysokie wymagania

Prace remontowe potrafią zaskakiwać nawet najbardziej doświadczonych fachowców. Wie o tym każdy, kto choć raz musiał malować sufit i ścianę lub instalować oświetlenie nad krętymi schodami w domku jednorodzinnym. Właśnie dla takich zadań, stworzone zostały modele drabin (zazwyczaj przegubowych), w których istnieje możliwość regulacji długości każdej nogi osobno (zdj. 5). Zakres regulacji uzależniony jest od modelu, ale zwykle jest to przynajmniej wysokość jednego stopnia. Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu, drabinę z powodzeniem ustawimy na schodach, a zadanie wykonamy bez obaw o własne bezpieczeństwo.

Lekko i mobilnie

Specyfiką pracy ekip budowlanych jest ciągłe przemieszczanie się – zarówno miedzy pomieszczeniami w remontowanym mieszkaniu lub domu, jak i pomiędzy poszczególnymi realizacjami. Dlatego dobrze jest wybierać takie narzędzia, które są nie tylko uniwersalne i wysoce funkcjonalne, ale także lekkie i dające się łatwo przewozić. Jaki sprzęt spełni te wymagania? – Polecam drabinę przegubową, wykonaną z aluminium. Największą jej zaletą jest wielofunkcyjność – może być wykorzystywana jako element przystawny, drabina wolnostojąca, a nawet wygodny pomost roboczy oraz uchwyt dystansowy (zdj. 6, 7, 8). Co więcej, model oferujący wysokość roboczą do ok. 4,5 m, bardzo szybko i łatwo składa się do długości zaledwie 1 m (zdj. 9), przez co jej transport i przechowywanie nie sprawia profesjonalistom żadnych problemów – podkreśla Marek Banach.

 

Funkcjonalność i wygoda

Pomimo wielu alternatywnych opcji, to wolnostojąca drabina wciąż pozostaje ulubionym narzędziem wielu fachowców budowlanych. Jej wykorzystanie często wiąże się jednak z ciągłym schodzeniem i wchodzeniem, np. po dodatkowe materiały czy narzędzia. A to nie tylko męczy, ale i wydłuża wykonanie zadania. Aby zwiększyć efektywność pracy, producenci drabin opracowali szereg pomocnych rozwiązań w postaci funkcjonalnych toreb i półek na narzędzia (zdj. 10), ale także dodatkowych uchwytów na kable czy haków do zawieszenia wiadra, które pozwolą zapanować nad podręcznym warsztatem narzędziowym.

W obliczu rosnących w ostatnich latach wymagań ze strony inwestorów, zakres prac profesjonalnych ekip remontowo-budowlanych znacząco się rozszerzył. Dobra organizacja zadań oraz odpowiednio wyposażony warsztat narzędziowy pozwolą im odnaleźć się w nowej rzeczywistości i spełniać najbardziej wygórowanie oczekiwania.

 

Podziel się: