Pomieszczenia gospodarcze alternatywą dla piwnicy

Budowanie domu z podpiwniczeniem nie jest popularne – wydłuża czas powstania inwestycji, generuje wysokie koszty, stanowi dodatkowy poziom nieruchomości, który trzeba urządzić i utrzymać. Czasem kilka metrów kwadratowych wygospodarowanych w domu wystarczy, by rzadko używane przedmioty, artykuły spożywcze czy zabawki nie zajmowały cennej przestrzeni – spiżarnia czy pomieszczenie gospodarcze stanowi doskonałą i znacznie tańszą alternatywę dla piwnicy.

Choć piwnica posiada dużo zalet – dodatkowe pomieszczenie na pralnię, suszarnię czy piec, na jej budowę decyduje się mały procent spośród wszystkich inwestorów, którzy w mijającym roku podjęli decyzję o zakupie projektu domu.

wizualizacja-wnetrza-projektu-domu
Wizualizacja wnętrza projektu domu BW-17, w którym pomieszczenie gospodarcze znajduje się tuż za kuchnią. Źródło: Extradom.pl.

Projekt domu z pomieszczeniem gospodarczym

Nawet pomieszczenie o powierzchni 2 metrów kwadratowych wystarczy, by zadbać o przechowanie przedmiotów rzadko używanych bądź takich, których dobre umiejscowienie jest problematyczne – nart, zabawek dziecka, odkurzacza czy karmy dla czworonoga. O takim pomieszczeniu warto pamiętać, wybierając projekt nieruchomości – osadzone tuż przy wejściu do domu lub w bliskiej odległości do łazienki nie wpłynie znacząco na funkcjonalność wszystkich pomieszczeń, a będzie bardzo przydatne.

Takie rozwiązanie posiada coraz więcej projektów domów w ofercie firmy Extradom. – Przedmiotów w domu wciąż przybywa, dlatego na etapie zakupu projektu warto przeanalizować propozycje, które mają pomieszczenie gospodarcze lub spiżarnię – tłumaczy architekt Judyta Rybka, ekspert firmy Extradom.

Wizualizacja piętra wnętrza projektu domu BW-52 z zaplanowanymi dwiema garderobami. Źródło: Extradom.pl.
Wizualizacja piętra wnętrza projektu domu BW-52 z zaplanowanymi dwiema garderobami. Źródło: Extradom.pl.

 

Prawie 60% inwestorów decyduje się na spiżarnię

Na popularności zyskuje także spiżarnia w kuchni – niewielka przestrzeń idealnie sprawdza się do przechowywania przetworów a także rozmaitych sprzętów kuchennych. Takie rozwiązanie w 2016 roku wybrało 57% kupujących projekt domu.

Magazynowanie w określonym do tego miejscu pomaga zachować porządek. To niskokosztowe rozwiązanie docenią szczególnie ci, którzy je mają i są w stanie ocenić, jak bardzo brakowało im go w przeszłości – dodaje Judyta Rybka.

Garderoba zamiast kilku szaf

Innym przykładem pomieszczenia służącego przechowywaniu jest garderoba – najczęściej osadzona w przedpokoju lub sypialni. Ubrania czy buty, zamiast zajmować miejsce w osobnych szafach, zebrane są w jednym miejscu. To także dobre miejsce na walizki czy kufry, z których przechowywaniem często pojawia się problem z uwagi na spore gabaryty.

Podziel się: